Със застаряването на населението и нездравословния начин на живот, все повече болести успяват да засегнат все повече хора по света. Работата по установяването на причините и намирането на лечения за тези болести е приоритет на близо 2.5 милиона учени, работещи в сферата на медицинските изследвания.
Стволовите клетки дават надежда за пациенти с различни заболявания
Стволовите клетки се срещат в почти всяка тъкан на човешкото тяло и имат потенциала да се развиват в специфични клетки и така да заместят грешно функциониращи или отмиращи клетки. Съществуващите стволови терапии са все още предимно в експериментални фази, но няколко от тях донесоха обещаващи резултати за учени и пациенти. Борбата с невро-дегенеративното заболяване на Алцхаймер, сърповидно-клетъчната анемия и някои видове рак напредна тази година.
Най-сетне надежда за пациенти с Алцхаймер?
Болестта на Алцхаймер е заболяване на централната нервна система, което води до отмирането на защитната обвивка на невроните, тежка деменция, загуба на физиологични функции и смърт. Освен нелечима, болестта е трудна за диагностициране и често остава незабелязана, докато развитието ѝ не засегне значително способността на пациентите за качествен и самостоятелен живот.
След като учени от Института Гладстон в Сан Франциско са сравнили биопсии на здрави хора и пациенти с диагностициран Алцхаймер, те са установили наличието на белтък с увредена структура в болните пациенти, който според тях е една от причините за развитието на болестта. Използвайки молекула, производна на фталазинона, учените са успели да коригират структурата на виновния белтък и да прекъснат отмирането на невроните в клетъчните култури от биопсийни стволови клетки.
Следващата стъпка от изследването е да се тества способността на тази молекула да функционира в човешкото тяло, нейната нетоксичност и ефективност. Ако тези стадии на клиничното изследване бъдат преодолени успешно, това може да означава лек или поне спиране развитието на болестта у засегнатите пациенти.
Родово-предавана болест и роднински лек
Сърповидно-клетъчната анемия (СКА) е болест, засягаща кръвните клетки и е свързана с нарушено доставяне на жизнено-важния кислород до тъканите, блокиране на кръвоносните съдове и значително скъсена продължителност на живота при засегнатите пациенти. Болестта се дължи, както при Алцхаймер, на неправилно формиран хемоглобин в клетките, продукт на наследствена генна мутация.
Експериментална терапия, тествана на две сестри от Канада през тази година, показа обещаващи резултати. Трансплантация на стволови клетки от здравата Стефани, е довела до пълното излекуване на болната от СКА Ривий. Стволовите клетки от здравата жена били напълно съвместими с кръвния профил на сестра ѝ, което обикновено е добър знак за осъществяването на трансплантацията.
Лечението е извършено под ръководството на Д-р Андрю Дали от Програмата за трансплантация на костен мозък, Алберта, Канада.
Борба с рака на гърдата – ваксина и лек в едно?
Ваксината и изобщо лечението на различните видове рак е мечта и цел на много учени и медици по цял свят. Трудностите пред създаването на такава ваксина обаче са многобройни. Най-голямото предизвикателство е да се създаде метод, който да е достатъчно специфичен срещу раковите клетки, без да уврежда здравите тъкани и органи.
С помощта на индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPSC) учените се надяват да създадат успешно приложима форма на т.нар. имунотерапия, която активно да разпознава и бори изключително и само с туморните клетки.
Успехът на такава терапия е една стъпка по-близо след положителните резултати получени в Университета в Станфорд в началото на 2018 г. Трансплантацията на такива клетки довела до отключването на имунен отговор срещу няколко различни вида тумора. Така, смятат учените, имунната система може да се тренира с модифицирани iPSC да разпознава конкретен тип ракови клетки.
Първите успешни резултати са от експерименти с мишки и дават надежда, че подобен тип терапия би сработила и у хора. От 70-те мишки, получили трансплантация, всички са показали значително редуциране на размерите на туморите, а две са били напълно излекувани и резистентни към повторното развиване на мишия еквивалент на рака на гърдата.
Главният изследовател Найджъл Корман е много оптимистично настроен и очаква с интерес резултатите от първите тестове за ваксиниране и лечение на хора с този нов протокол.
"И ний сме дали нещо на света"
През 2018 българските учени не стояха със скръстени ръце – напротив. Въпреки многото препятствия, има напредък в медицинските изследвания. Едно от най-обещаващите изследвания е публикувано от Катедра "Медицинска химия и Биохимия" на софийския Медицински университет.
В изследването на генетичното заболяване наречено туберозна склероза, учените са установили неизвестни досега шест генни мутации, свързани с множеството симптоми на болестта. Този тип заболяване засяга много системи от човешкото тяло и причинява образуването на тумори в мозъка, бъбреците, сърцето, черния и белите дробове.
Откриването на тези мутации е първата стъпка към намирането и на лечение или поне на метод за борба със симптомите и скоростта на развитие на болестта, за да могат пациентите да живеят по-пълноценно живота си.
Равносметката за 2018 е в полза на стволовите клетки
Според сборна статистика от различни здравни организации, болестите, споменати в тази статия са засегнали почти 20 милиона души само през 2018.
Положителните резултати от тези изследвания са продукт на дългогодишни опити. Надеждата на учените и лекарите е клиничните изследвания на базата на тези експерименти да получат приоритет, за да може новите терапии да бъдат предложени за одобрение от Световната здравна организация, Агенцията по лекарствата на ЕС и Федералния департамент по здравето и храните на САЩ, за да могат да бъдат прилагани на хора в нужда.